Ako vytvoriť nové odrody paradajok
Nezačínal som hneď s úmyslom zmeniť svet pestovania paradajok, ale môj konvenčný prístup k pestovaniu postupne ovplyvňovali výrazné zvraty osudu. Keď som zažil rozdiely v kvalite, chuti, odolnosti rastlín a najmä v zdravotných účinkoch konzumovaných plodov, pestovanie mojej najobľúbenejšej zeleniny (ovocia?) sa transformovalo na ekologické, organické a dedičské odrody. Táto cesta ma priviedla k tvorbe vlastných odrôd a dnes čaká na veľkú skupinu prebúdzajúcich sa pestovateľov, živiacich sa vlastnou produkciou plodín.
Mne sa to prihodilo tak trochu náhodou. Moje lány paradajok, ktoré roky rástli výlučne na organickej pôde s podporou kravského, konského a slepačieho hnoja, rôznych výluhov z pŕhľavy, papradín, kostihoja, slamy a iných organických hnojív a kompostov, umožňovali opeľovačom prístup ku kvetom rastlín. Tým sa začalo náhodné kríženie medzi početnými druhmi a ja som si stále jasnejšie uvedomoval, ako sa moje paradajky menia. Začali vznikať odlišné kúsky ovocia celkom zaujímavých tvarov, farieb a chutí. Táto hra s peľom a bliznami pritiahla moju pozornosť a vrhol som sa do vlastného bádania. Zásadu - spolupracovať pri krížení s prirodzenosťou (prírodou) som nemienil prekročiť.
Ako vznikajú nové odrody paradajok?
Je to prirodzený prírodný proces. Úžasné je však to, že aj človek si ho môže vyskúšať a poznať, aké je byť stvoriteľom. Vytváranie nových odrôd nie je také ťažké, akoby sa mohlo zdať. Nehovorím o adaptácii tej-ktorej odrody na miestne podnebie, ale o skutočne nových a jedinečných druhoch paradajok. Mnohí pestovatelia dnes dokážu prirodzené opeľovanie napodobiť a názorne nám predvádzajú, ako si všetci môžeme vytvoriť vlastné a jedinečné odrody paradajok. Stručný postup kríženia možno zhrnúť do týchto inštrukcií:
- Pestujeme čo najviac odrôd paradajok (desiatky až stovky).
- Vyberieme si tie, ktoré nám a našim konzumentom najviac chutia.
- Špecializujeme sa na tieto obľúbené odrody.
- Obľúbené odrody pestujeme aspoň po 10 rastlín.
- Pre účely kríženia naďalej pestujeme v blízkosti obľúbených aj ostatné odrody.
- Zabezpečíme vlastné systematické kríženie, alebo ponecháme kríženie na hmyz.
- Zbierame semená zo zaujímavých a chutných plodov krížencov a tie ďalej sadíme.
- Môžeme sa popýšiť aj vlastným názvom novej odrody.
- Ak sa nám podarilo vypestovať niečo pozoruhodné, môžeme novú odrodu registrovať.
- Vstúpime do rodiny organických pestovateľov paradajok.
- Alebo sa pokúsime o komerčný úspech v hybridnom pestovaní.
Podstata vzniku nových druhov tkvie v opeľovaní
Pod pojmom opeľovanie sa skrýva úvodná časť aktu pohlavného rozmnožovania rastlín. Po opelení, teda po prenose peľu z tyčinky cez bliznu do semeníka, splynie peľové zrniečko s vajíčkom, čím dôjde k oplodneniu. Tak vznikne zárodok - plod ovocia alebo zeleniny, ktorý rastlina ďalej vyživuje a ten sa ďalej vyvíja a rastie až pokiaľ nedozrie. Ak na opeľovanie použijeme dvoch rôznych rodičov, teda dve rastliny rôznych odrôd paradajok, t.j. opelíme bliznu kvetu z rasliny A peľom z rastliny B, potom sa v dozretom plode budú nachádzať nové semená s novými genetickými vlastnosťami oboch rodičov. Z týchto semien vyrastie nová rastlina, ktorej plody majú nové vlastnosti. Vznikol nový druh C.
Paradajky sa rozmnožujú kvetmi t.j. pohlavne aj odrezkami, t.j. nepohlavne. Kvet krytosemennej rastliny obsahuje pohlavné orgány – samčie tyčinky a samičie piestiky. Tyčinka je tvorená vláknom zakončenom peľnicou, v ktorej sa nachádzajú peľové zrnká. Piestik pozostáva z blizny, čnelky a semenníka. Blizny prijímajú peľ z tyčiniek. Peľové zrnká sa prenášajú z tyčinky na piestik kvetu. Tento proces sa nazýva opeľovanie. V prírode existujú dva typy opelenia:
1. Krížové opelenie alebo xenogamia, jedná sa o prenos peľu z jedného kvetu na piestik iného kvetu. Nápomocné pri tomto druhu prenosu peľových častíc sú biotické a abiotické faktory. Medzi biotické patria živočíchy napr. hmyz, najmä včely, motýle ale aj vtáky. Medzi abiotické faktory patria gravitácia, vietor a voda.
2. Samoopelenie alebo autogamia je prenos peľu do semeníka z toho istého kvetu. Autogamia nie je u divých foriem tak bežná, príroda sa snaží samopeľovanie obchádzať, keďže vedie k postupnej degenerácii rodu.
Po opelení sa peľové zrnká prenesú na semenník, čím nastáva oplodňovanie. V semenníkoch sa vyvíjajú plody, ktoré obsahujú semená oplodnených vajíčok. Po prirodzenom vysemenení do pôdy, alebo po výsadbe, či v iných napr. laboratórnych, priaznivých podmienkach, sa zo semien vytvoria nové rastliny. Keď vyrastú a dospejú, vytvoria nové kvety a reprodukčný cyklus sa opakuje. Niektoré rastlinné druhy majú aj tyčinku, aj piestiky v kvete tej istej rastliny. V takom prípade sa jedná o samoopeľovanie (autogamia). Iné druhy rastlín majú tyčinku na jednej rastline a piestiky na druhej (napr. rakytník), vytvárajú samčie a samičie rastliny. V tomto prípade sa peľ musí preniesť z jednej rastliny na druhú, čo sa nazýva cudzoopeľovanie (allogamia).
Výber, kríženie a hybridizácia
Tento fenomén je široko používaný v šľachtení rastlín. Vieme, že samoopelenie a kríženie príbuzných organizmov vedie k prechodu génov do homozygotného stavu a vedie k zníženiu životaschopnosti a produktivity a následne k degenerácii. V rastlinách s krížovým opelením sú tieto mutácie v heterozygotnom stave. Pravdepodobnosť prechodu do homozygotu sa pri samoopelení mnohonásobne zvyšuje, ale nie je zachovaná v populácii v dôsledku prirodzenej eliminácie. Samoopelenie v šľachtení sa používa ako nástroj na vytvorenie čistých (homozygotných) línií s fixnými znakmi. Napriek poklesu produktivity sa po hybridizácii často objavuje fenomén heterózy, čím vzniká sila hybridov z odrôd samoopelivých. Tento jav sa nazýva interline hybridizácia, jej produktom sú hybridné semená označované symbolom F1. V prvej generácii hybridy prekonávajú čisté výnosové línie, ale v nasledujúcich generáciách vlastnosti hybridov miznú.
Komentáre
Zverejnenie komentára