Country Taste F1 paradajky

Veľké mäsité paradajky vážia až 250 g s rebrovanými, sploštenými oválnymi plodmi krásnej červenej farky, je vhodná na pestovanie v skleníku a fóliovníku i vonku v záhrade. Vysievame do rýchliarní a následne ich preložíme do kvetináčov. Neskôr presadíme do skleníka alebo vonku na teplé chránené miesto. Po narastení približne 4 ovocných strapcoch zaštipneme vrchol rastliny. Vždy odstráňujeme odnože v pazuchách listov. Po určitom čase prihnojujeme paradajkovým hnojivom.

Country Taste paradajky Paradajky Country Taste F1

Druh: Lycopersicum esculentum - kolíková, mäsitá, gigant, červená
Výška: 200 cm
Predpestovanie: február - marec (sklenník), marec - apríl (vonku)
Sadenie: marec – máj
Zber: júl – október
Rozostupy: 50-60 x 80 cm
Hĺbka: 0,5 cm
Doba klíčenia: cca 14 dní
Teplota: pri siatí cca 20°C
Balenie: 10 semien / Sluis Garden (NL)
Cena: € 3,50

Ako vypestovať rekordmana?

Charakteristika paradajka Country Taste Hybrid (F1) paradajka produkuje mäsité a chutné ovocie, ktoré môže ľahko dosiahnuť hmotnosť až 250 g, ak sú orezané krovy, ktoré umožňujú vyzretie 3 alebo 4 kusov ovocia na jeden krov, nie zriedka sa objaví až 05 kg plod. Táto fantastická bifteková paradajka je obzvlášť skorá na dozrievanie, keď je pestovaná v sklenníku. Vynikajúca a tvarovo zaujímavá paradajka láka prihlásiť na výstavy a súťaže - možno sa podarí vypestovať rekordmana. Je odolná proti prezretiu, v zrelom stave je plod stále tvrdý a šťavnatý. Country Taste je odolná voči chorobám a vírusom vrátane vírusu tabakovej mozaiky, vericilózy a fusariózy.

Výsev semien semená vysievame na povrch dobre priepustnej a vlhkej zmesi určenej na sejbu semien. Čas výsevu zvolíme asi 6 týždňov pred "tromi zmrznutými". Vysievame 2-3 semená na kvetináč, semená pokryjeme jemným posypom kompostu alebo vermikulitu. Rýchliareň osiva udržiavame na konštantnej teplote 15 - 20 °C až do vyklíčenia, ktoré trvá 7-14 dní. Keď sadenice získajú 2 pravé listy, presadíme ich do samostatných 7,5 cm kvetináčov s kompostom a rast pokračuje pri minimálnej teplote 15 °C. Sadenice hnojíme každých 7-10 dní tekutým alebo vo vode rozpustným hnojivom zriedeným na ¼ navrhovanej koncentrácie.

Sklenník do vyhrievaného skleníka môžu byť rastliny prenesené koncom mája alebo keď sa objavia prvé kvety - podľa toho, čo nastane skôr. Necháme 3 rastliny v pestovateľskom vaku alebo jednu v 25 cm kvetináči alebo sadíme paradajky priamo do pôdy v skleníku. Vonku presadíme po poslednom mraze v rozostupoch 50-60 cm od seba.

Vonku pri pestovaní paradajok na voľnom priestranstve počkáme s presadením paradajok, kým nezmiznú riziká mrazu. Rastliny postupne aklimatizujeme na vonkajšie podmienky po dobu 7 - 10 dní, potom vysadíme začiatkom júna, keď sú rastliny paradajok vysoké asi 20 cm. Vyberieme si chránenú pozíciu na plnom slnku na úrodnej, spoľahlivo vlhkej a dobre priepustnej pôde a presadíme ju do vzdialenosti 50 - 60 cm od seba. Zapichneme 2m palicu do pôdy vedľa každej rastliny, aby sme ich podporili pri raste, a každú hlavnú stonku priviažeme k tejto podpere mäkkým záhradným motúzom.

Zber plodov priebežne v mesiacoch júl október, ovocie zbierame keď sú paradajky červené a pevné.

Využitie skvelá chuť na priamu konzumáciu, rezy na obložené sendviče, šaláty, grilovanie, výroba pretlaku, kečupov. Výborný druh na výstavy, kvôli tvaru a veľkosti. Vďaka vysokému obsahu vody sú paradajky veľmi nízkokalorické a mimoriadne zdravé, pretože poskytujú veľa dôležitých vitamínov a minerálov.

Sprievodná výsadba vedľa rastlín paradajok môžeme pestovať francúzsky nechtík, aby sa odpudili molice, alebo bazalku, pažítku, mätu, ktoré odpudia vošky a iných škodcov.

Tipy sadíme do úrodnej pôdy, doplníme kompostom, mulčujeme a zabezpečíme rovnomernú vlhkosť. Rastliny sadíme hlbšie, ako rástli v sadobných nádobách, potom vytvárajú silnejší koreňový systém. Každých pár týždňov prihnojíme ľahkým kompostovým čajom. Nepoužívame nadmerné množstvo dusíka (zelené hnojenie), ktoré môže podporiť nadmerný rast lístov, slabé sadenie, zapáchajúce a mäkké ovocie. Paradajky chránime pred nadmernými dažďami, ktoré urýchlia plesne a iných škodcov. Preto ak môžeme, zakrývame rastliny pred dažďom, pomôžeme rastlinám k dlšiemu veget. obdobiu v zdraví. Gigant odrody vyžadujú skúsenosti s podporou palíc, šnúrok a úväzov; odstráňte bočné výhonky hneď, ako sa objavia.

Galéria

Country Taste paradajky Country Taste Country Taste Country Taste
 

Mohli by vás zaujímať

Naše najlepšie paradajky v roku 2021:
Black Cherry, Black cherry vysoká, Black Plum, Black Russian, Brandywine, Býčie srdce, Cassio, Country Taste F1, Des Andes, German Gold, Gladis F1, Chocolate Cherry, Jantar, Malinowy olbrzym, Marglobe, Marmande, Marmande VR, Milla, Myrabile F1, Noire de Crimée, Principe Borghese, Rosa, Rozabella býčie srdce, Rugby F1, Saint Pierre, San Marzano, Sungold F1, Tornádo F1, Wantia F1, Wendy F1


Komentáre

  1. Keď sme ju pestovali prvý krát, ohromil nás jej silný rast a dary ovocia. Prekonala mnoho ďalších našich odrôd, pleseň sa jej takmer nedotkla až do polovice septembra, keď jej už iné paradajky podľahli. Odolnosť proti škodcom - tabakovej mozaike, vericilózy (verticillium) a fusariózy (fusarium) je prekvapivá. Chuť vynikajúca.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Odpoveďou na vysoké ceny je pestovať vlastné paradajky.

Black Cherry paradajky

Býčie srdce paradajky