Marglobe paradajky
Stredne skorá odroda silnej paradajky Marglobe, potrebuje kolíkovú podporu pre svoj mohutný indeterminantný rast. Plodí veľa veľkých 200-300g, okrúhlych plodov červenej farby s mäsitou dužinou a malým počtom semien. Americká dedičná, odolná voči chorobám a praskaniu. Vydrží dlhé obdobia dažďov bez vážnejších problémov. Využitie plodov šalátovej paradajky v kuchyni a na priame použitie, vhodná na šalát, sušenie a sendvič ale najmä na konzerváciu.
Druh: Solanum lycopersicum - kolíková, mäsitá, veľká, červená
Výška: 200 cm
Predpestovanie: február - marec
Sadenie: marec – jún
Zber: júl – október
Rozostupy: 60 x 80 cm
Hĺbka: 1 cm
Doba klíčenia: cca 10 dní
Teplota: pri siatí cca 15°C
Balenie: 2g semien / Franchi Seminti (IT)
Cena: € 1,25
Odroda paradajky Marglobe vznikla v roku 1917 krížením paradajok Marvel a Globe, ktoré má pripísané na vrub Frederick J. Pritchard z poľnohospodárskej experimentálnej stanice ministerstva poľnohospodárstva USA.
Pestovanie
Rajčiaky vyžadujú dlhé vegetačné obdobie a najlepšie sa s nimi začína v interiéri 6 týždňov pred predpokladaným dátumom presadenia (po poslednom mraze jari). Najlepšie výsledky dosiahnete, keď vysejete semená "hlboko do dobre priepustnej východiskovej zmesi bez pôdy. Semená vyžadujú teplú pôdu medzi zhruba 18-24 °C. Teplejšie pôdy podporia rýchlejšie klíčenie. Pôdu udržujte vlhkú, ale nie mokrú, kým čakáte na klíčenie. Mierna mierne zalievanie, akonáhle sadenice prerazia pôdu.
Rastliny rajčiakov uprednostňujú dobre priepustnú, úrodnú pôdu s vysokým obsahom organických látok. Plodné hliny a hliny produkujú najvyššie úrody, ale ľahšie pôdy, ktoré rýchlo odtekajú a otepľujú, môžu priniesť skoršiu úrodu. Znáša mierne kyslé pôdy a je najproduktívnejší pri pH 6,0 až 6,8. Paradajka je náročná na krmivo a mala by byť hnojená organickou zmesou bohatou na fosfor a draslík, ktorá obsahuje mierny dusík.
Rajčiaky potrebujú najmenej 8 hodín priameho slnka denne a budú sa vyvíjať rýchlejšie pri zvýšenej expozícii. Ak je to možné, pestujte na miernom svahu s južnou alebo juhovýchodnou expozíciou. Paradajky pochádzajú z tropických oblastí a majú najväčšiu potrebu svetla zo všetkých štandardných záhradných zeleniny. Podporené a prerezávané rastliny môžu v priaznivých vegetačných obdobiach dorásť až do výšky viac ako 2,5m. Paradajka je veľmi náročná na pracovnú silu, ak naberáte, orezávate alebo používate plastové mulčovacie a riadkové kryty.
Recenzie
Žiadna iná paradajka, ktorá sa nedávno predstavila, nebola známa tak rýchlo ako Marglobe. Vydrží dlhé obdobia vlhkého a nepriaznivého počasia, a napriek tomu vyprodukuje maximálnu úrodu veľkých, dobre zaoblených, jasne šarlátovo-červených paradajok. Je odolná voči chorobám plesni a Fusarium Wilt. Mladé paradajky majú tendenciu mať trochu oválny tvar. Veľmi pevné mäso s vynikajúcimi stravovacími vlastnosťami.
Paradajky Marglobe sú odolné voči vädnutiu. Ich jemný vzhľad, veľká produktivita, tvar hlbokého glóbusu, jemná šarlátová farba a vynikajúce vlastnosti v kuchyni im dávajú prvé miesto všade, kde ich poznajú. Paradajky sú ťažké, mäsité a takmer bez jadier. Vo farbe je najkrajšia šarlátová, zrejúca až po stopku. Veľmi produktívna odroda vhodná na pestovanie, prepravu a konzervovanie. Pre domácu záhradu sa nám veľmi páči. Marglobe je stredne skorý druh; rastliny majú silný a vzpriamený rast, jeho lístie tieni ovocie a zabraňuje slnečnému žiareniu. Marglobe je odolná proti chorobám.
Mohli by vás zaujímať
Naše najlepšie paradajky v roku 2021:
Black Cherry,
Black cherry vysoká,
Black Plum,
Black Russian,
Brandywine,
Býčie srdce,
Cassio,
Country Taste F1,
Des Andes,
German Gold,
Gladis F1,
Chocolate Cherry,
Jantar,
Malinowy olbrzym,
Marglobe,
Marmande,
Marmande VR,
Milla,
Myrabile F1,
Noire de Crimée,
Principe Borghese,
Rosa,
Rozabella býčie srdce,
Rugby F1,
Saint Pierre,
San Marzano,
Sungold F1,
Tornádo F1,
Wantia F1,
Wendy F1
Komentáre
Zverejnenie komentára